Bestyrelsen

Bestyrelsen er Studenterrådets øverste ledelse mellem generalforsamlinger. Det er her det politiske,  organisatoriske og økonomiske ansvar hviler.

Hvis du ønsker at skrive en samlet mail til bestyrelsen kan det gøres på bestyrelse19@studenterraadet.dk.

Nederst på siden finder du dagsordener, bilag og referater fra bestyrelsesmøderne.
Hvis du søger noget der ikke ligger på siden, er du velkommen til at skrive til studenterraadet@studenterraadet.dk. 

Bestyrelsesmedlemmerne er også ofte at finde på
SR kontorene i Studenterhuset, bygning 13.1.


Bestyrelsens medlemmer 

 

Katrine Damberg

Forperson

Udvalg: Studenterrepræsentanternes Netværk og Universitetspolitisk Udvalg

Studie: Kandidat, Socialvidenskab & Historie

Telefon: 2342 4168

Email: katrine@studenterraadet.dk


 

Mathilde Elisa Vendelholt

Organisatorisk næstforperson

Udvalg: Landspolitisk Udvalg 

Studie: Kandidat, Forvaltning

Telefon: 2211 1564

Email: mathilde@studenterraadet.dk


 

Mathias Madvig Østerbye

Økonomiansvarlig næstforperson

Udvalg: Rucers By Choice, RUC Streetparty

Studie: Kandidat, Virksomhedsledelse

Telefon: 6145 0704

Email: mathias@studenterraadet.dk


 

Erik Lørup

Bestyrelsesmedlem SR
Medlem af universitetsbestyrelsen

Udvalg:
 Universitetspolitisk Udvalg 

Studie: Matematik og Fysik 

Telefon: 2728 4560

Email: erik@studenterraadet.dk


 

Erik Slot Malmqvist

Bestyrelsesmedlem SR

Udvalg: RUS Udvalg og RUC'ers By Choice

Studie: Journalistik og Kommunikation

Telefon: 2936 7776

Email: erikslot@studenterraadet.dk


 

Signe Bøtzau Paulsen

Bestyrelsesmedlem SR
Medlem af Akademisk Råd

Udvalg: Studenterrepræsentanternes Netværk

Studie: HumBach

Telefon: 2396 1397

Email: boetzau@studenterraadet.dk


 

Micky Winther Rönnenberg

Medlem af universitetsbestyrelsen
Bestyrelsesmedlem SR

Udvalg:
Universitetspolitisk Udvalg og RUC'ers By Choice

Studie: Erhvervsøkonomi

Telefon: 6177 0654

Email: micky@studenterraadet.dk


 

Lea Holritzer Pehrson

Bestyrelsesmedlem SR

Udvalg: PR-udvalget

Studie: Medicinalbiologi og Sundhedsfremme  

Telefon: 5329 9639

Email: lea@studenterraadet.dk


 

Phillip Crilles Bacher

Bestyrelsesmedlem SR

Udvalg: Universitetspolitisk Udvalg

Studie: Global Studies

Telefon: 2889 1310

Email: phillip@studenterraadet.dk


Michael Marigliano

Bestyrelsesmedlem SR

Udvalg: Executive Committee, Committee for International Collaboration (CIC), PR Committee

Studie: Physics and Computer Science

Email: michael@studenterraadet.dk


Maria Køpke Kjeldsen

Bestyrelsesmedlem SR

Udvalg: 

Studie: 

Telefon: 2980 0664

Email: maria@studenterraadet.dk


Marc Backhausen Erichsen

Bestyrelsesmedlem SR

Udvalg: DSF representative

Studie: Social sciences

Telefon: 5269 3331

Email: marc@studenterraadet.dk


Bastian Winther Danielsen

Bestyrelsesmedlem SR

Udvalg: Representative of The HumTek Subject Council, Member Environmental workshop

Studie: HumTek, Geography and Social Sciences

Email: bastian@studenterraadet.dk


Rasmus Tronier Hansen

Bestyrelsesmedlem SR

Udvalg: NICE-council representative

Studie: Miljø- og Molekylær biologi

Telefon: 3011 3251

Email: ratrha@ruc.dk


Sif Stokholm 

Bestyrelsesmedlem SR

Udvalg: Representative for the Humaniora Council, PR Committee, Election committee, Student representative network

Studie: Hum. Bach

Telefon: 2387 1114

Email: keila@ruc.dk


Casper Valentin Otto 

Bestyrelsesmedlem SR

Udvalg: RUC'ers by Choice, Max Webar

Studie: HA-merit

Telefon: 2961 9766

Email: cvotto@ruc.dk


Cecillie Houmann Flensted Möller

Bestyrelsesmedlem SR

Udvalg: The student representatives network

Studie: Business studies and Performance Design 

Email: chfm@ruc.dk


Thorkil Ørbæk 

Bestyrelsesmedlem SR

Udvalg: PR-Committee

Studie: Communication and psychology

Telefon: 6188 9229

Email: thorkoe@ruc.dk


Calvin Carlson

Bestyrelsesmedlem SR

Udvalg: 

Studie: 

Telefon: 

Email: crc@ruc.dk


Jacob Tofte 

Observatør i SR Bestyrelse
Medlem af Akademisk Råd

Udvalg: 

Studie: 

Telefon: 

Email: jtofte@ruc.dk


Freja Høy Hansen

Observatør i SR Bestyrelse
Medlem af Akademisk Råd

Udvalg: 

Studie: 

Telefon: 

Email: fhoeyh@ruc.dk


Nicoline Samantha Schmidt

Observatør i SR Bestyrelse
Medlem af Akademisk Råd

Udvalg: Unipol

Studie: Bachelor i socialvidensskab og virksomhedsstudier

Telefon: 4014 8595

Email: nicosch@ruc.dk