Bestyrelsen

Bestyrelsen er Studenterrådets øverste ledelse mellem generalforsamlinger. Det er her det politiske,  organisatoriske og økonomiske ansvar hviler.

Hvis du ønsker at skrive en samlet mail til bestyrelsen kan det gøres på bestyrelse18@studenterraadet.dk.

Nederst på siden finder du dagsordner, bilag og referaterne fra bestyrelsesmøder. Hvis du søger noget, der ikke ligger på siden, er du velkommen til at skrive til studenterraadet@studenterraadet.dk. Vil du gerne modtage dagsordener, bilag og referater pr mail? Så klik her og tilmeld dig mailinglisten 'bestyrelsesbilag'.

Bestyrelsesmedlemmerne er også ofte at finde på SR-gangen i Studenterhuset, bygning 13.1.


Bestyrelsens medlemmer 

 

Johan Hedegaard Jørgensen

Formand

Udvalg: Universitetspolitisk Udvalg

Studie: Internationale Studier

Telefon: 2645 8793
Email: johan@studenterraadet.dk


 

Signe Tolstrup Mathiasen

Organisatorisk næstforkvinde

Udvalg: Universitetspolitisk Udvalg, Landspolitisk Udvalg og Organisatorisk Udvalg

Studie: Tek-Sam Miljøplanlægning og Internationale Studier

Telefon: 2177 4638
Email: signe@studenterraadet.dk


 

Louise Mattesen Provstgaard

Økonomiansvarlig næstforkvinde

Udvalg: Universitetspolitisk Udvalg

Studie: Performance Design og Virksomhedsstudier

Telefon: 2270 4410
Email: louise@studenterraadet.dk



 

Mathilde Elisa Vendelholt

Bestyrelsesmedlem

Udvalg:
 Landspolitisk Udvalg og Fagligt Event Udvalg

Studie: Forvaltning

Telefon: 2211 1564
Email: mathilde@studenterraadet.dk



 

Katrine Damberg

Fast observatør i bestyrelsen
Medlem af Akademisk Råd

Udvalg: Studenterrepræsentanternes Netværk og Universitetspolitisk Udvalg

Studie: Socialvidenskab og Historie

Telefon: 2342 4168
Email: katrine@studenterraadet.dk


 

Rasmus Duus Daugaard

Bestyrelsesmedlem

Udvalg:
Studenterrepræsentanternes Netværk og RUC'ers By Choice

Studie: Forvaltning, Stud.Scient.Adm 

Telefon: 2758 0090
Email: rasmusduus@studenterraadet.dk


 

Yavuz Inecki

Bestyrelsesmedlem

Udvalg: Fagligt Event Udvalg

Studie: Filosofi & Videnskabsteori og Socialvidenskab

Telefon: 7172 9296
Email: yavuz@studenterraadet.dk


 

Julie Lund Jensen

Bestyrelsesmedlem

Udvalg: Fagligt Event Udvalg og RUS Udvalg

Studie: Socialvidenskab og Psykologi

Telefon: 2449 0753
Email: julielund@studenterraadet.dk



 

Sofie Holmbjerg

Bestyrelsesmedlem

Udvalg: 
RUC'ers By Choice og PR-udvalget

Studie: SamBach

Telefon: 2970 2128
Email: sofieholmbjerg@studenterraadet.dk


 

Morten Jensen

Bestyrelsesmedlem

Udvalg: 
RUC'ers By Choice og RUS Udvalget

Studie: Datalogi og Informatik

Telefon: 5125 7053
Email: mortenjensen@studenterraadet.dk


 

Erik Lørup

Fast observatør i bestyrelsen
Medlem af Akademisk Råd

Udvalg:
 Universitetspolitisk Udvalg 

Studie: Matematik og Fysik 

Telefon: 2728 4560
Email: erik@studenterraadet.dk


 

Pia Maagaard Hansen

Bestyrelsesmedlem
Medlem af Akademisk Råd

Udvalg:
Universitetspolitisk Udvalg, Landspolitisk Udvalg og RUC'ers By Choice
Studie: Journalistik og Datalogi

Telefon: 6089 8345
Email: pia@studenterraadet.dk


 

Annika Marie Röckle

Bestyrelsesmedlem

Udvalg: Committee of Internationalization and Practice 

Studie: Master Business Studies & International Development

Telefon: 0049 157 5620 8478
Email: annika@studenterraadet.dk


 

Nicolai Otto 

Bestyrelsesmedlem

Udvalg: RUS Udvalg

Studie: HumTek 

Telefon: 2837 1158
Email: nicolai@studenterraadet.dk


 

Emil Mennan Lund Serefoglu

Bestyrelsesmedlem

Udvalg: Fagligt Event Udvalg og RUS Udvalg

Studie: Arbejdslivsstudier og Socialvidenskab

Telefon: 2521 1903
Email: mennan@studenterraadet.dk


 

Erik Slot Malmqvist

Bestyrelsesmedlem

Udvalg: RUS Udvalg og RUC'ers By Choice

Studie: Journalistik og Kommunikation

Telefon: 2936 7776
Email: erikslot@studenterraadet.dk


 

Sisse Marie Sjøgren Nielsen 

Bestyrelsesmedlem

Udvalg: PR-udvalget

Studie: Politik og Administration & Virksomhedsstudier

Telefon: 5211 5141
Email: sisse@studenterraadet.dk


 

Signe Bøtzau Paulsen

Bestyrelsesmedlem

Udvalg: Studenterrepræsentanternes Netværk

Studie: HumBach

Telefon: 2396 1397
Email: signepaulsen@studenterraadet.dk


 

Micky Winther Rönnenberg

Fast observatør i bestyrelsen
Medlem af Akademisk Råd

Udvalg:
Universitetspolitisk Udvalg og RUC'ers By Choice

Studie: Erhvervsøkonomi

Telefon: 6177 0654
Email: micky@studenterraadet.dk


 

Anne-Sophie Schröder

Fast observatør i bestyrelsen
Medlem af Akademisk råd

Udvalg: Universitetspolitisk Udvalg og Studenterrepræsentanternes Netværk

Studie: Kultur- og Sprogmødestudier og Psykologi

Telefon: 4272 7142
Email: anne-sophie@studenterraadet.dk


 

Amanda Costa Bizarro

Fast observatør i bestyrelsen
Medlem af Akademisk Råd

Udvalg: Universitetspolitisk Udvalg, Committee of Internationalization and Practice og RUS Udvalg

Studie: International Public Administration and Politics  

Telefon: 3058 7416
Email: amanda@studenterraadet.dk


 

Peter Dusan Nicic Sørensen

Bestyrelsesmedlem

Udvalg: Committee of Internationalization and Practice og RUS Udvalg

Studie: HumTek

Telefon: 6088 4643
Email: peter@studenterraadet.dk


 

Lea Holritzer Pehrson

Bestyrelsesmedlem 

Udvalg: PR-udvalget

Studie: Medicinalbiologi og Sundhedsfremme  

Telefon: 5329 9639
Email: lea@studenterraadet.dk

 

Phillip Crilles Bacher

Bestyrelsesmedlem

Medlem af Universitetsbestyrelsen

Udvalg: Universitetspolitisk Udvalg

Studie: Global Studies

Telefon: 2889 1310
Email: phillip@studenterraadet.dk

 

Thomas Juul Hangaard 

Bestyrelsesmedlem 

Medlem af Universitetsbestyrelsen

Udvalg: Unipol

Studie: Virksomhedsstudier og kommunikation 

Telefon: 
Email: thomas@studenterraadet.dk