Medlemmer af Akademisk Råd

Akademisk Råd rådgiver rektor om uddannelses-, forskningsmæssige og økonomiske forhold på universitetet. Der sidder ti repræsentanter for det videnskabelige personale og seks studerende i AR, hvoraf de følgende fire repræsenterer Studenterrådet.

Skriv til Studenterrådets repræsentanter i Akademisk Råd på: ar-rep@studenterraadet.dk.


Studenterrådets medlemmer i Akademisk Råd


 

Pia Maagaard Hansen

SKAB FAG DER MATCHER HUMTEKS FAGLIGHED

Studie: Journalistik og Datalogi

Telefon: 6089 8345
Email: pia@studenterraadet.dk

 

Micky Winther Rönnenberg

STUDIEMILJØ ELLER KAOS – FOR VORES TRIVSEL

Studie: Erhvervsøkonomi


Telefon: 6177 0654
Email: micky@studenterraadet.dk


 

Katrine Damberg

STUDENTEROMBUDSMAND NU - RETSSIKKERHED FOR ALLE STUDERENDE

Studie: Socialvidenskab og Historie

Telefon: 2342 4168
Email: katrine@studenterraadet.dk


 

Anne-Sophie Schröder

GENTÆNK BASIS – HÆV KVALITETEN

Studie: Kultur- og Sprogmødestudier og Psykologi

Telefon: 4272 7142
Email: anne-sophie@studenterraadet.dk


 

Erik Lørup

GARANTÉR REPRÆSENTATIONSOMRÅDER I AKADEMISK RÅD

Studie: Matematik og Fysik 

Telefon: 2728 4560
Email: erik@studenterraadet.dk


 

Amanda Costa Bizarro

INVEST IN INTERNATIONAL STUDENTS - MORE SUBJECTS IN ENGLISH

Studie: International Public Administration and Politics

Telefon: 3058 7416
Email: amanda@studenterraadet.dk